Arama sonuçlarınız

Merak Ettikleriniz

Ailece inşaat kökenli bir firmayız, üç kuşaktır inşaat uzmanlık alanımız olmuş. 1970 ler’de KKTC ‘nin ilk otelinin inşaat işinin bir kısmını dedem Ahmet Köse ve ekibi yapmış. Yine Girne kapısı olarak adlandırılan Atatürk büstünün bulunduğu ünlü meydan düzenlemesi ve hayatı boyunca daha birçok irili ufaklı inşaat işi yapmışlar.  Ama şirketleşme 1988 yılının Ekim ayında İstanbul Teknik üniversitesi Mimarlık bölüm mezunu olan Tekin Köse tarafından başlatılmış. 1200 den fazla konut ticari alan ve yatırım alanları yaratan bu yapı Kıbrıs’ta en geçerli yöntem olan kulaktan kulağa yayılan referans yoluyla ilk olarak Lefkoşa’nın her köşesinde iz bıraktı. Proje portföyümüzün şimdiye kadar yüzde 85 den fazlası konut olarak  %15 i ise ticari alanlar olarak gerçekleşti. Yapım İnşaat Kıbrıs’ın en büyük ve en eski müteahhitlik ve mimarlık ofislerinden bir tanesi olmakla beraber ekip olarak genç ve dinamik bir kadroya sahip.  Yaş ortalamamız 35  ve bundan dolayı kendimizi her zaman yenilik ve daha iyinin peşinden koşan idealist gençler  olarak tanımlıyoruz.

Şu anda uyguladığımız projelerden bazıları Lefkoşa’da olan Dereboyu projemiz etap etap yapılan bu projemizde Lefkoşa’nın en ünlü alışveriş caddesi Dereboyu ‘na yürüme mesafesinde 127 hanelik bir apartman tipi konut projemiz oluşmuştur. Kıbrıs’ın en büyük kenti olan Lefkoşa, Girne, Magosa ve Güzelyurt bölgesinde inşaat yaptık. Bir diğer projemizde Girne’de Kyrinia Residance adlı butik 28 dairelik apartman projemiz iki katlı penthouse olarak tamamlayacağımız son katlar Girne bölgesinde fark yaratacağına inanıyoruz.

Önümüzdeki 5 yıl içinde konut projelerinde köklü değişiklikler yer alacağını öngörüyoruz. Sektörde hem mimari tasarımlarda farklılaşma, hem de proje büyüklüklerinde talebe dayalı arz artışı görüyoruz. Metropol bölgelerdeki ticari alan ve konutların karışık biçimde yer aldığı projeler tercih sebebi olacak. Bu sebepten dolayı tasarım standartlarının ve yatırım geri ödemelerinin ön plana çıktığı, özellik sayısı fazla, olan projeler bir adım öne çıkmakta. Yapım İnşaattın hedefleri tüm bu projelerde sektörüne yön veren,  uluslararası pazarda da kendini gösterip pay alabilen, ada çapında takip edilen bir inşaat şirketi olma pozisyonunu koruyabilmektir.

Kıbrıs için yeni cazibe alanları Girne de denize yürüyebileceğimiz mesafede bir yazlık veya yatırım açısından Lefkoşa’da bulunan işyerlerine, ana yollara ve öğrencilerin tercih ettikleri noktalar yakınında yer alan projeler olarak değişmekte. Adanın yükselen noktaları, manzaralı konutlar için verilen büyük şehirlerin merkezi noktaları yeni kurulan ve üniversitelerin etrafındaki projeler.

 

Kıbrıs Türkiye de yaşayan vatandaşlar için artık büyük şehirlerden, trafik ve sıkıntılarından kurtulabilecekleri bir tatil yerinden çok yaşamak için de düşünebilecekleri büyüklüğe ulaşmış sakin bir köy. Eskiye göre yükselen öğrenci grafiği ve rahat hayat tarzı, insanların güvenliklerinden endişe duymadan hem çocuklarını gönderebilecekleri bir yüksek eğitim adası ya da her günü tatil havasında geçen bir iş yaşamı sunuyor. Dünyada yapılan bir araştırmaya göre Kıbrıs tüm dünyada en güvenli ülkeler arasında 2. Sırada.  Denize nazır bir Restoran’da iş yemeğine çıkmak veya günün yoğun temposundan sonra yolunuzun üstündeki herhangi bir kumsalda denize girmek Kıbrıs’ta yaşayanlar için rutin bir aktivitedir. Yılın 6 ayı kısa şort ile gezinebilir, yıl boyu sabahları dışarıda spor yapabilirsiniz. Soğuk hava olur ancak kar 40 yılda bir yağar. Sosyal yaşam olarak ta diğer şehirlere oranla harika hotellerimiz ve tesislerimizin yanında, Karpaz bölgesindeki el değmemiş kum plajlarını kilometrelerce koşabilirsiniz.

Yatırımcı gözüyle bakıldığında, Türkiye de bir konutun geri ödemesini ortalama 20 yıl ve daha fazla zamanda geri alabiliyorken Kıbrıs ta bu rakam ortalama 12 yıl civarında veya bir başka deyişle  %40 daha hızlı ödeyen bir gayrimenkul yatırımı. Konut fiyatları ise Türkiye’nin büyük şehirlerine oranla hala çok düşük seviyelerde seyrediyor.

Kıbrıs‘tan konut almak isteyen gençler, ya renkli eğlence hayatı için ve çok iyi bir yatırım olduğu için almakta. Orta yaş ve üzeri insanlar ise emekliliklerinde taşınabilecekleri, 300 gün güneşli ve huzurlu bir ülke olduğu için tercih ediyorlar. Bunun yanında ikinci bir emeklilik maaşı gibi bir kira geliri iyi bir motivasyon oluyor. Yatırım yapmak isteyenler minimum fiyata maksimum geri dönüş almak isterler ve bizde onların gözü ile projelere bakmaya, dünyayı onların gözünden görmeye çalışıyoruz. Mükemmel hayatı arayanlar içinse kusursuz lüks özelliklerde post –modern evler tasarlıyoruz. Hedef kitlemiz adaya yeni yerleşen insanlar.

Birincisi Kıbrıs da ötv yok bu yüzden Türkiye de lüks sayılı tüm üretimler ve tüketim malzemeleri çok daha ulaşılır seviyede. Ayrıca akaryakıt fiyatlarııda daha düşük bu da nispeten iş hayatını kolaylaştıran özellikler. Ada daha küçük ve trafik İstanbul ya da diğer büyük şehirlere kıyasla yok denilecek kadar az. Bu yüzden aynı vakitte çok daha fazla iş çıkarabilirsiniz. Türkiye de bir yatırımcı aldığı bir evi yazlık gibi kullanıp 3 ay yaz tatilini burada geçirdikten sonra 9 ay rahatlıkla Türkiye’de ki benzer fiyatlı dairesinin 12 aylık kirasından daha fazlasına kiraya verebilir. Bunları yaparken de dilerse tüm kira ile ilgili yönetimi ve vergi kısmını yatırımcı için halledebiliriz. Müşteri sadece bizimle muhatap oluyor.

7- Yapım İnşaat Kıbrıs da İSO 9001 belgesine sahip, kurumsal ve köklü tüm projelerini sorunsuz teslim etmiş ve sıfır sunum politikaları gütmüş bir şirket. Yaptığımız ürünün arkasında duran bir şirketiz.1200 müşterimizden yasal süreç yaşadığımız müşterimizin sayısı bir elin parmaklarını geçmez.

Son 5 yılda kira gelirleri aylık %220, konut fiyatları yabancı para bazında Lefkoşa da %30, Girne de %70 arttı, TL değeri üzerinden rakamları %300 lerin üzerinde, GBP üzerinden olduğu için bu aralar GBP kuru diğer yabancı paralara karşı düşük ve iyi bir fırsat yaratıyor.

Önümüzeki yıllarda gelecek vadeden projelerimiz şehrin en kalabalık nüfuslu bir bölgesi olan Ortaköy’de AVM ve konutların beraber kullanıldığı bir proje ve yukarı Girne de yazın sıcağında bir nebze daha serin dağ evleri rağbet görecek gibi görünüyor.

Kıbrısda ki konut alıcısı ilk olarak konutu merkezi mi ona bakıp, firma güvenirliliği ve malzeme ve işçilik kalitesini sorguluyor. Konut Lefkoşa bölgesinde ise kuzey batı rüzgârlarını alması akşamları Lefkoşa’nın serin esintisinden yararlanması için önemli.  Girne de ise deniz manzarası veya denize uzaklığın sorgulandığı projeler ön planda. Balkon Kıbrıs halkının önceliği, halk hava güzel olduğundan yılın 10 ayı balkonda kahvaltı yapabiliyor. Genelde müşteriler satış sonrası servis için geçmişi olan ve kurumsal firmaları tercih ediyor.

En çok satış yaptığımız konutlar ise 2 yatak odalı konutlar; Popüler, kiralaması kolay ve ileride çocukların ilk evleri olacak büyüklükte yaşam alanları. Hayata yeni başlayan bir ailenin ilk evi ya da muhteşem bir yatırım aracı. 450 GBP (2115 TL) ye kadar kira almak mümkün olduğu gibi konut fiyatı da yıldan yıla değer kazanıyor.

Lüks konut sekmeninde insanların konfor anlayışı akıllı evler, yüksek izolasyonlu duvarlara, daha minimalist iç mekân tasarımlı konutlara doğru kaymakta.

Evet Dağ evlerine ormanlık alanlar içerisindeki konutlara talepler yükselmekte.

2012 yılında 465 GBP metre kare olan fiyatlar şu an da 680 GBP metrekare fiyata satılıyor. Bu oran %40 lık bir artışa denk gelmektedir.

Adanın en pahalı bölgesi Girne merkez 7 kat ve 10 kat izinli projeler Premium yapılıyor, metrekare fiyatları 1400 GBP m2 ye kadar çıkabiliyor. Bu yıl Girne’de fiyatlar tarihin en yüksek noktada. Lefkoşa’da bu fiyatların yarı fiyatlarına konut bulunup aynı fiyatlardan kiraya verilebiliyor. Bizim tahminimiz Lefkoşa fiyatlarının bu seviyelerde kalmayacağı. Girne’nin seviyelerini mutlaka yakalayacağını düşünüyorum.

Mortgage yasası tam olarak yürürlükte değil o yüzden konut projelerin tamamı bitirilerek devir yapılabiliyor. Bunun yanında Türkiye ile Kıbrıs devletinin finansal koordinasyonu zayıf. Bir yatırımcı Türkiye deki bir mülkü ipotek gösterip Kıbrıs da kredi kullanamıyor.  Yabancı ülke vatandaşları sadece 1 er konut alabiliyor. Bu sorunlar sermaye girişimi önünde büyük bir engel. Bu yasaların yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor ve Piyasaların büyümesini desteklemesi gerekiyor.

Kıbrıstaki konut ihtiyacını üreticiler çok büyük oranda karşılıyor.  Bu yıl Müteahhitler birliğine 400 ün üzerinde şirket kayıtlı olarak faaliyet gösteriyor. Ev almak hayal değil fiyatlar Türkiye’nin çoğu orta büyüklükteki şehirleri ile aynı fiyatta, büyük şehirlerin çok altında. Asgari ücret Kıbrıs’ta 2000 TL civarında ama ev sahibi olma oranı neredeyse %90 oranlarında.  Ailelerin şuanda yarıya yakınının bir ya da birden fazla kira getiren konut yatırımı var ve tahminimizce bu hızla gelişir ise yakın gelecekte orta üst düzey bir ailenin 8-10 odalı mini birer öğrenci evi binası standart hale gelecek.

Ada da ev almak yatırımcıya süresiz oturma iznini getiriyor. Herhangi bir yüz kızartıcı suç işlemediğiniz sürece ada da oturabiliyorsunuz. Bu neden önemli? Olası bir Kıbrıs sorunu çözümü durumunda Annan planında yerleşik olarak Kıbrıs ta kalan bireylerin bir kısmı da Avrupa vatandaşı olarak kabul edileceği uzlaşılmış ve oylanmıştı. Bu olasılık bir yana yaptığınız konut yatırımını kira ile %60 lara varan oranlarda daha hızlı alabiliyorsunuz. Türkiye’nin hemen hemen tüm büyük bankaları adada yer alıyor ve oralarda hangi ürünü sunuyorlarsa burada da aynı caziplikte kredi sağlayabiliyorlar.

Yapım İnşaat proje bitene kadar %25 ini verdiğiniz takdirde size dairenizi teslim ediyor ve kiranızı almaya başlıyorsunuz. Ayrıca Lefkoşa bölgesinden konut alacak müşterilerimizin yatırımlarına 2 yıl boyunca yıllık  %9.5 a varan kira getirileri garantileri veriyoruz. Bu getiri çoğu zaman peşin de ödenebiliyor yani siz tam geri kalan bakiyenizi borçlanacakken biz borçlanacağınız miktarın %10 una yakın bir miktarı size geri ödüyoruz.

Bu yıl Türkiye dışında 12 farklı şehirde 12 farklı fuara katılım hedefliyoruz. Rusça konuşan ülkeler ve kuzey Avrupa yakın gelecekteki pazar hedeflerimiz çerçevesinde bize uyan ülkeler. Akdeniz bu ülke vatandaşları için çok değerli bir kıyı. Özellikle Rus müşterilerin vizesiz gireceği Akdeniz ülkesi sayısı Hırvatistan’ın Avrupa birliğine üyeliğinden sonra maalesef kalmadı. Orta ve Uzak doğu daha sonraki hedefler arasında.

Yurtdışında gerçekleştirdiğimiz  projelerimiz henüz yok .